آشنایی با گربه به همراه تاریخچه گربه و اجداد اولیه آنها {در حال تکمیل}

میلیون‌ها سال قبل، پستانداران گوشتخوار تکامل یافتند و آن‌هایی که تطابق‌پذیری بیشتری داشتند، خود را زودتر با محیط اطراف وفق دادند.

یکی از این پستانداران، گربه بود که با توجه به قابلیت شکار کردن موش و جانوران موذی به یکی از حیوانات مفید برای جامعه انسان‌ها و همدمی زیبا و دوست‌داشتنی برای او تبدیل شد.

آشنایی با گربه
یلاستریت اثر Seydian

تاریخچه گربه

تاریچه گربه
عکاس: Josh Norem

اجداد خانواده گربه‌سانان به آن‌جایی برمی‌گردد که تمام پستانداران شکارچی از آن نشأت گرفته‌اند. نخستین پستانداران جهان اندازه‌ای کوچک داشتند و ظرفیت مغز آن‌ها محدود بود.

اما در طی فرآیند تکاملی گونه‌های جدید پستانداران با فابلیت‌های بیشتری به وجود آمدند. در طول ده‌ها میلیون سال، گربه‎‌سانان اولیه به وجود آمدند و با شرایط آب و هوایی، وجود شکار و رقابت با پستانداران تکامل یافته دیگر، تطبیق یافتند و این روند تا به وجود آمدن نژاد‌های امروزی پیش رفته است.

اجداد اولیه گربه‌ سانان

اجداد اولیه گربه‌ سانان

بعد از انقراض دایناسورها که ۶۵ تا ۷۰ میلیون سال قبل اتفاق افتاد، برخی از پستانداران نجات یافتند.

این پستانداران گوشتخوار با نام کرئودونت‌ها شناخته می‌شوند که در اواخر دوره پالئوسن ظاهر شدند و در اواخر دوره میوسن از بین رفتند.

این پستانداران ۵۳ تا ۶۰ میلیون سال پیش در آفریفا می‌زیسته‌اندو قدشان بیشتر از ۳۰ سانتی‌متر نبوده است.

کرئودونت‌ها چستاندارانی آرام بودند که د از ماهی‌ها تغذیه می‌کردند و در اکوسیستم آفریقا، اوراسیا و شمال آمریکا نقش مهمی را ایفا کردند. این حیوانات را می‌توان در گروه لاشخور‌ها قرار داد. محققان بر این باورند که کرئودونت‌ها اجداد اولیه گروه‌ای مختلفی از پستانداران می‌باشند که بر اثر تکامل به وجود امده‌اند.

بعد از آن و به دلایل نامشخصی، کرئودونت‌ها منقرض شدند و میاسیدها از آنها تکامل یافتند. میاسیدها در حدود ۶۰ میلیون سال قبل و در دوره ائوسن به وجود آمدند و در آمریکای شمالی می‌زیستند. از لحاظ ساختار دندان‌ها پنجه‌ها و توسعه مغز، بر کرئودونت‌ها برتری قابل توجهی داشتند و همین برتری را علت نامگذاری آن‌ها می‌دانند.

آن‌ها موجوداتی شبیه به راسو‌ها کوچک همراه با بدنی کشیده و کوچک با دمی دراز بودند.

برخی از گونه‌ها بر روی درخت و برخی دیگر بر روی زمین زندگی می‌کردند و احتمالا از بی‌مهرگان، مارمولک‌ها، پرندگان و پستانداران کوچک نظیر انواع موش‌ها تغذیه می‌کردند. اکثر گوشت‌خواران امروزی از میاسید‌ها بوجود آمده‌اند

نخستین گوشت‌خواران شبیه به گربه

نخستین گوشت‌خواران شبیه به گربه

نخستین گربه‌سانان در گروه Proailurus طبقه‌بندی شده‌اند. آنها بیشتر خصوصیات گربه‌های امروزی مانند کف پاها، و یا پاهای پهن را داشتند. حدود بیست میلیون سال قبل، Proailurus ها را تکاملی خود را به سمت Pseudaelurus پیش بردند. دانشمندان بر این عقیده‌اند که این حیوانات جد مشترک تمام گربه‌سانان امروزی می‌باشند.

Pseudaelurus ها چابک و سریع با انعطاف‌پذیری زیاد بودند و اندازه‌شان بین پومای امروزی(با صد کیلوگرم) و لینکس(بیست و نه کیلوگرم) بود. بعد از آن گربه‌سانانی معروف به «گربه‌سانان دندان شمشیری» تکامل یافتند که از آن جمله می‌توان به اسمیلودون اشاره کرد. گونه‌های دندان‌ شمشیری نسبت به نمونه‌های قدیمی دو برابر بزرگ‌تر بوده‌اند. آن‌ها معمولا پستانداران چراکننده بزرگ را شکار می‌کردند. دانشمندان انقراض این گونه‌ها را به دلیل فقدان و کمبود مواد غذایی می‌دانند.

پراکندگی اولیه گربه سانان

پراکندگی اولیه گربه سانان

گربه‌سانان بزرگ اولیه در اکثر قسمت‌های جهان زیستگاه داشتند. شیرها نه تنها در آفریقا بلکه در اروپا، سراسر جنوب شرقی آسیا، سیبری و سراسر نواحی شمال  و مرکز آمریکا به سمت آمریکای جنوبی پراکنده بودند. پلنگ‌ها و جگوارها در سراسر بخش‌های غربی، مرکزی و شرقی اروپا، آفریقا، آسیا، در جزایر جاوا و سراسر قاره آمریکا زندگی می‌کردند. فسیل‌های به دست آمده از ببر متعلق به دو میلیون سال قبل در چین می‌باشد؛ قدیمی‌ترین فسیل از چیتا در فرانسه و بوما در آمریکای شمالی به دست آمده است.

 

شواهد تکاملی جدید

شواهد تکاملی جدید

طبقه‌بندی‌های سنتی گربه‌سانان براساس پراکندگی کغرافیایی، اندازه و شکل و رفتار گونه‌ها بوده است. گربه‌سانان براساس این که کجا یافت می‌شدند، به گونه‌های دنیای قدیم و دنیای جدید طبقه‌بندی می‌شدند. گربه‌سانان کوچک که نعره نمی‌کشند بعدها به عنوان Felis طبقه‌بندی شدند؛ با این حال تحقیقات اخیر بر روی DNA و ویروس‌های یافت شده در سلول اجداد گربه‌سانان، این شیوه طبقه‌بندی را دچار سردرگمی کرده است.

تقسیم‌بندی‌های جغرافیایی قدیمی نشان دهنده این موضوع است که گربه‌سانان امروزی که در قاره‌های مختلف زندگی می‌کنند، رابطه نزدیکی با هم دارند. نکته قابل توجه دیگر اینکه گربه‌سانانی که در ظاهر تفاوت‌های عمده‌ای با هم دارند از لحاظ ساختار DNA و اشکال مقاومت ویروسی در بدنشان به هم بسیار شبیه هستند. اکثر گربه‌سانانی مانند گربه دشتی آفریقایی و گربه‌های طلایی که در گروه Felis طبقه‌بندی می‌شدند، امروزه برخلاف اینکه قادر به نعره کشیدن نیستند، در Panthera قرار می‌گیرند.

اهلی شدن گربه ها

برخلاف حیوانات اهلی دیگر، گربه خودش اهلی شده است. گربه‌ها زندگی در کنار انسان‌ها را به خاطر علاقه و خودپسندی طبیعی که تا امروز نیز در بطن رفتار و اخلاق گربه‌های خانگی دیده می‌شود، انتخاب کردند. این اهلی شدن گربه‌ها سال‌های طولانی بعد از اهلی‌سازی سگ‌ها صورت گرفت. اجداد گربه‌ها نیازمند ویژگی‌های ساختاری و رفتاری بودند تا به آن‌ها برای نفوذ و یافتن جایگاهی خاص در محل اقامت انسان‌ها کمک کند. تحت دگرگونی و تغییر شرایط زیست محیطی، هم تغییرات رفتاری و هم حسماتی به وقوع پیوست و این گونه بود که گربه‌های اهلی به وجود آمدند.

اهلی شدن گربه
اثری از Muhammed Sajid

اسناد و مدارک مربوط به اهلی‌سازی گربه را می‌توان از مصر باستان به دست آورد. اما مصر باستان نخستین خانه گربه‌های اهلی نبوده است. دندان یک گربه متعلق به ۹۰۰۰ سال قبل از میلاد از اقامتگاهی در اریحا در فلسطین پیدا شده است. گربه‌های وحضی در حدود ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد در قبرس زیستگاهی نداشتند و نشانه‌های یافت شده در این جزیره نشان می‌دهد که احتمالا گربه‌ها به عنوان حیوانات خانگی به آنجا برده‌شده‌اند. همچنین بقایای کشف شده متعلق به ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد مربوط به گربه‌ها در هارابا در شمال شرقی پاکستان نشان از وجود گربه‌های اهلی در این مناطق دارد.

نخستین بقایای به جا مانده در مصر که نشان دهنده رابطه مهربانانه بین گربه‌ها و انسان‌ها می‌باشد، قدمتی به اندازه بقایای یافت شده در هارپا دارد. در یک قبرستان در نزدیکی مسنجده در مصر مرکزی، بقایای مردی که به همراه بز کوهی و یک گربه کوچک در نزدیکی پایش دفن شده بود، یافت شده است؛ مصر شناسان بر این عقیده‌اند که گربه حیوان خانگی او بوده است.

نخستین ساکنان مصر حدود ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد انبار غله داشتتند. این پیشرفت منحصر به فرد باعث تجمع جوندگان و جانوران موذی دیگر شد و از همین رو تصمیم گرفته شده تا حفاظت از انبار غلات به عهده گربه‌ها گذاشته شود.

بچه گربه

دو گربه کوچک یعنی گربه جنگی Felis Chaus و گربه وحشی آفریقایی Felis Silvestris در این ناحیه از آفریقا(یعنی مصیر و شمال آفریقا) زندگی می‌کردند. گربه وحشی آفریقایی با طبیعت نترس خود آماده ورود به این محیط جدید برای شکار موش‌ها و جانوران موذی دیگر شد.

جهش کوچک ژنتیکی که بعدها اتفاق افتاد احتمالا باعث کنترل احساسات شده است و محبوبیت این گربه را به دنبال داشته است و باعث شده است تا این گربه بتواند در کنار انسان‌ها زندگی و تولید مثل کند.

بعد از فشارهای جدید زیست محیطی، گربه وحشی به سمت اهلی شدن تکامل یافت و این امر به تدریج باعث تغییر شخصیت او شد. همچنین بچه گربه‌های تازه متولد شده در چندین هفته اول نزد انسان‌ها بزرگ می‌شدند و به تدریج ترس آن‌‌ها از بین می‌رفت.

علاوه‌بر تغییرات رفتاری، تغییرات جسمانی نیز حاصل می‌شد. استتار دیگر چندان مورد نیاز نبود و به همین خاطر رنگ پوشش و طرح‌هایی که گربه‌های وحشی نمی‌تواتسند با آن‌ها در طبیعت زنده بمانند، در گربه‌های اهلی شده دیده شد.

سیستم گوارشی ان‌ها برای استفاده مواد غذایی مختلف تغییر کرد؛ روده گربه‌های اهلی بلندتر از گربه‌های وحشی می‌باشد.

مغز نیز ۳۰ درصد کوچکتر شد چرا که گربه‌های اهلی نیازی به حس زنده‌ماندن نداشتند.

 

 

در حال تکمیل است

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer

Sliding Sidebar

About Me

About Me

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam.

Social Profiles

Facebook