خودارضایی: برای همیشه از عذاب وجدان خلاص شو(+۱ویدیو)

0 1,428

‫پاسخ به سوالات شما در مورد خودارضایی‬‎

 

عوارض خودارضایی چیست؟ خودارضایی نیاز طبیعی یا گناه؟

 

این نوشته باورهای شما را درباره خودارضایی برای همیشه تغییر می‌دهد!

موضوع خودارضایی از آنجا که در جامعه ایرانی و فرهنگ کنونی ما، مسئله‌ای کاملا تابو بوده و حرف زدن درباره آن همواره با گَزیده شدن لب‌ها به نشانه خجالت همراه است، نوشتن درباره آن نیز، کمی برای نگارنده چالش برانگیز بوده و در تلاش است با رعایت ملاحظات، حق مطلب را ادا کند.

اما از آنجایی که هدف این است که به مخاطبان این نوشته حتی اندک، کمک کنم، نکاتی را پیرامون این مسئله مطرح می‌کنم تا شاید روزنه‌ای باشد برای بهبود اوضاع و درک بهتری از این امر.

خواهشمندم نظرات خودتان را در انتهای نوشته حتماً ، لطفاً ، مطرح کنید.

ابتدا فیلتر شکنت رو روشن کن و این ویدیو ها رو ببینید:

 

 

 


خودارضایی و فشار باور‌های مذهبی

از آنجایی که درصد زیادی از افراد جامعه ایرانی مسلمان «نه مذهبی» هستند، اغلب با باورهایی دست و پنجه نرم می‌کنند که در برخی موارد همچون موضوع همین مطلب، فرد را دچار تناقض و فشار روحی زیاد می‌کند.

مطلب را اگر بخواهم ساده مطرح کنم، شاید باید نوشت: در بین ما ایرانی‌ها، امر خودارضایی بسیار زشت و گناهی بزرگ(از دیدگاه مذهبی) محسوب می‌شود.

این در حالی است که گروه بسیار بزرگی روزانه و هفتگی با آن درگیر هستند و به نوعی خارج از کنترل به آن می‌پردازند.

اما نکته‌ای که نیاز است در این بخش برای‌تان بنویسم، درباره فشار روحی زیادِ این تناقض‌ها است که بسیاری را دچار و پریشان می‌کند.

فردی را تصور کنید که در دوره‌ی جوانی زندگی خود، میل جنسی بسیار فعالی دارد و به واسطه‌‌ی شرایط، تحت فشار بسیار زیادی برای پرداختن و پاسخگویی به این نیاز قرار می‌گیرد.

منظورم به این موارد است:

 • فشار باور‌های مذهبی و تکرار جملات خودتلقینی که: این کار گناه است! تو از خدا دور شده‌ای!
 • فشار‌ باور‌های غیرعلمی همانند: امکان نازایی، کاهش توان جنسی و…
 • فشار پنهانی بودن این امر و ترس از آشکار شدن آن پیش افراد نزدیک خانواده
 • فشار حرف‌ نزدن درباره‌ی مشکل به واسطه‌ی تابو بودن آن و احساس تنهایی
 • فشار فراهم نبودن گزینه‌های طبیعی و جایگزین به واسطه‌ی شرایط کنونی جامعه
 • سخت‌بودنِ پرداختن به راه‌ حل های طبیعی به واسطه‌ی دور از دسترس بودن آنها

و…

 

این موارد را که مرور می‌کنیم، متوجه می‌شویم که به دلیل وجود چنین فشار‌هایی، فرد این موضوع را اغلب بزرگترین مشکل زندگی خود می‌پندارد. و همه‌ی شکست‌ها و سرخوردگی ها را به آن نسبت می‌دهد. گویی برقراری این رابطه‌ی علیت، رُکن اصلی تفکرات گروه مخاطبِ این مقاله قرار دارد. آنها همه‌ی تقصیرات را برگردن این موضوع می‌اندازند.

 

راه حل برای رهایی از مشکلات خودارضایی چیست؟

برای آنکه بتوان این گروه را از این فشار بسیار زیاد خارج کرد، قدم اول آگاهی دادن صحیح و کافی درباره این موضوع است!

در همین بخش از مطلب، نکاتی را برای شفاف‌سازی برخی باور‌های غلط درباره موضوع خودارضایی عنوان می‌کنم:

 • خودارضایی سبب نازایی و اختلال در تولید اسپرم نمی‌شود! بلکه مشکلاتی همچون زودانزالی و مشکلات نعوظ را در موارد حاد بروز می‌دهد. که هردوی آنها امروزه به صورت کامل درمان می‌شوند! پس نگرانی ای از بابت بچه‌دار نشدن به دلیل پرداختنِ نرمال به این مورد، نداشته باشید.
 • خودارضایی در باور‌های مذهبی یک مسئله تابو است. اما با دیدگاه علمی، رفتاری قابل درک در مقابل شرایط حالِ حاضر جامعه و گروه مخاطبِ این مقاله، می‌باشد. این بدین معناست که بروز این رفتار به اندازه نرمال می‌تواند از نظر بیولوژیکی کمک کننده نیز باشد.
 • خودارضایی سبب بی‌حوصلگی برای درس خواندن نمی‌شود! بلکه فشارهای روحیِ مربوط به این امر، مشکلاتی این‌چنینی را ممکن است ایجاد کنند. در بسیاری از بررسی‌های روانشناختی، مشخص می‌شود که فرد به دلیل باورهای غلط –که در همین قسمت درحال شفاف‌سازی‌شان هستیم– اغلب دچار بحران‌های روحی و مشکلاتی چون بی‌حوصلگی، بی‌حالی و افسردگی می‌شود. پس پرداختن به خودارضایی، خود مسبب این مشکلات نیست. بلکه بروز تناقض‌ها، سرکوب‌های درونی و وسواس‌های فکری این مشکلات را ایجاد می‌کند.
 • هر مشکلی که در زندگی دارید، تقصیر خودارضایی نیست! ذهنیت افرادِ مخاطبِ این مطلب، به گونه‌ای رشد می‌کند که همیشه آماده‌ی نسبت دادن مشکلات خود به این مورد هستند. این کاملاً اشتباه است و باید بررسی روانشناختی صورت گیرد.

باورهای درست درباره‌ی خودارضایی (عوارض خودارضایی از نظر علمی)

 

 • خودارضایی می‌تواند سبب بروز مشکلات در نعوظ و مشکلات زودانزالی شود.( در موارد حاد و با تشخص پزشک)
 • خودارضایی می‌تواند مشکلات روحی ایجاد کند. زمانی که درک درستی از آن نداشته باشید و تناقض‌های مذهبی و غیرمذهبی را نتوانید رفع کنید.
 • خودارضایی می‌تواند میل جنسی شما را کاهش دهد.
 • خودارضایی شما را حریص‌تر نسبت به مسائل جنسی می‌کند. برخی این مسئله را همانند خوردن آب شور مثال می‌زنند که هرچه بنوشی باز تشنه‌ای.

آنچه باید انجام دهید

 

اگر با خودارضایی دست و پنجه نرم می‌کنید، سعی کنید آن را بپذیرید و به خود حق دهید که در شرایط کنونی، چاره‌ای جز این نیست. هرچند خویشتن‌داری همواره توصیه می‌شود.

اگر احساس گناه می‌کنید، به یک مشاور مراجعه کنید تا در این باره به شما کمک کند.

اگر فکر می‌کنید در حال صدمه زدن به خود هستید، به یک متخصص اورولوژیست مراجعه کنید تا پاسخ سوال شما را شفاف سازد.

اگر می‌توانید شریک جنسی داشته باشید، سریعاً رابطه‌ی جنسی را جایگزین این مورد کنید.

 


کلام آخر

این مطلب با هدف پرداختنِ موردی به بعضی باورهای غلط درباره خودارضایی نوشته شده است و هیچ تشویقی نسبت به انجام این امر ندارد. هرگونه برداشت این‌چنینی مخالف با هدف نگارنده خواهد بود.

خودارضایی فارغ از بررسی مذهبی، از نظر علمی برای میزان محدود مشکلی ندارد. چون فرد از فشار روحیِ تشنگی جنسی رها می‌شود و می‌تواند سیستم بدن خود را متعادل کند.

خودارضایی در فرهنگ ما تناقض‌هایی را ایجاد می‌کند که توصیه‌ی اکید نویسنده به شما، رفتن به جلسات روانشناسی و صحبت با مشاور است. تا بتوانید این تفکرات مثبت و منفی را، به شکل درست مدیریت کنید.

وسواس‌های فکری بخش بزرگی از مشکلات بی‌حوصلگی و افسردگیِ ناشی از خودارضایی را دچار می‌شوند. برای درمان وسواس‌های فکری، به مشاور روانشناس مراجعه کنید.

خودارضایی فعالیتی غیرطبیعی بوده و هرگز در مقایسه با رابطه جنسی، طبیعی نخواهد بود.

اگر نتوانید شرایط انجام رفتارهای طبیعی را فراهم کنید، خودارضایی یک راه‌حل موقتی است. و جنبه رفع نیاز کلی ندارد.

در بسیاری از افرادی که سال‌ها به خودارضایی مشغول بوده‌اند، هنگام مواجهه با رابطه طبیعی، مشاهده می‌شود که آنها آنطور که باید نمی‌توانند رابطه‌ی با کیفیتی برقرار کنند. این موضوع، با دانش جنسی کافی و آموزش‌های لازم، کاملا برطرف می‌شود و رابطه‌ای با خودارضایی ندارد. اما لازم است بدانید که مدتی پیش از شروع رابطه‌ی طبیعی، نیاز است خودارضایی را به طور کامل کنار گذاشته و سیستم بدن خود را آماده‌ی رابطه‌ی جنسی سالم کنید.

خودارضایی با کمک مشاوره روانشناسی، کاملاً قابل حل است. اما اغلب با پرداختن به روابط سالم جنسی، خود به خود کنار گذاشته می‌شود.

 

در آخر شایان ذکر است که کلیه‌ی موارد ذک رشده در این مقاله، براساس مشاهدات، تحقیقات و جلسات حضوری با مشاورین مربوطه نوشته شده اند و هرگز نباید خواندن آنها شما را از مراجعه به مشاور بی‌نیاز کند.

این مطلب به اشتراک گذاری دانسته‌های نویسنده در همین رابطه بوده و هرگز یک مقاله‌ی علمی محسوب نمی‌شود.

 

سوالات متداول درباره خودارضایی

 

 • خودارضایی به انگلیسی چی میشه؟ در زبان عامیانه جق زدن به انگلیسی چطور بکار میره؟

 • خودارضایی یا جق زدن به انگلیسی Masturbation ترجمه میشه. گاهی برای صحبت عامیانه میگن Jerk Off که مثل جق زدن در زبان فارسی به کار میره. همچنین در زبان عامیانه گاهی از fapping در فعل و اسم استفاده میکنند. همچنین handjob هم بویژه در صنعت پورن بکار میره.

 

 • تعداد دفعات نرمال خود ارضایی چقدر است؟

 • این عدد در بین افراد مختلف متفاوت هست. بطور معمول روزانه ۱ یا ۲ مرتبه از نظر پزشکی نرمال و طبیعی تلقی میشه. البته بهتره برای آگاهی بیشتر، حتما از پزشک زنان یا اورولوژیست خود کمک بگیرید.
 • عوارض خود ارضایی چیه؟

 • خودارضایی به خودی خود عوارض خطرناکی نداره. اما اگر در میزان یا شیوه‌ی انجام اون نا سالم رفتار کنید، میتونه مسبب مواردی مثل افسردگی، بیحالی، مشکلات نعوظ و… بشه. اما باید بدونید که چه نوع خودارضایی سالم و چه نوعی نا سالم گفته میشه. برای اطلاع بیشتر، مطالب همین صفحه رو از بالا بخونید.
 • فیلم خود ارضایی

 • خودارضایی اگر به شکل درستی انجام نشه، میتونه به بافت عضو جنسی شما صدمه وارد کنه. البته نباید از این گفته، دچار استرس بشید. اگر درد و مشکلات محسوس احساس نمیکنید، پس مشکلی نیست. به دلیل پایبندی به قوانین داخلی جمهوری اسلامی، نمی‌توان شکل درست خود ارضایی رو در این صفحه به صورت ویدیویی قرار داد. لطفا از یک پزشک کمک بگیرید.
 • فواید خودارضایی در چیه؟

 • خودارضایی در موقعیتی که شما دسترسی به رابطه جنسی ندارید، یک مسکن موقتی هست. هرگز به فردی که امکان سکس داره، پیشنهاد خودارضایی داده نمیشه. اگر شما به هر دلیلی نمی‌تونید نیاز جنسی خودتون رو از راه اصلی برآورده کنید، خودارضایی میتونه کمی آتیش شما رو خاموش کنه. البته خوبه که بدونید این موقتی هست. و گاهی میل جنسی شما با جق زدن ارضا نمیشه. و در مدت خیلی زودی پس از انجام این کار، دوباره احساس نیاز میکنید. مثل خوردن آب شور نیست؟
 • آیا میشه به مطالب خود ارضایی نی نی سایت اعتماد کرد؟

 • پیشنهاد من به شما اینه که به مطالب اینترنتی به راحتی اعتماد نکنید. من در نوشتن همین مطلب، چند مورد ذکر کردم که از پرسیدن پزشک‌ها اون نتایج رو گرفتم. و همیشه بهتره خودتون به یک پزشک معتبر مراجعه کنید و سوالاتتون رو بپرسید. با توجه به این توضیحات، درباره مطالب نی نی سایت و حتی این مطلب در همین سایت خودم، اعتماد کامل نکنید و برید خودتون هم تحقیق کنید.
 • بهترین قرص برای درمان خودارضایی چیه؟

 • اگر شما در اینترنت برای مصرف قرصی با هدف ترک خودارضایی جستجو میکنید، باید به شما بگم که دارید ریسک بزرگی رو متحمل میشید. حتما در اولین فرصت به پزشک متخصص زنان یا اورولوژیست مراجعه کنید. و فراموش نکنید که ریشه برخی رفتارهای مرتبط با خودارضایی، در روان شما هست. پس حتما نظر یک روانشناس خوب و یک روانپزشک متخصص رو نیز جویا بشید.
 • ایا خود ارضایی گناه است؟ عوارض خود ارضایی از نظر اسلام چیه؟

 • پاسخ دادن به این سوال، برای مراجع دینی بسیار چالش‌برانگیز هست. به این دلیل که پرسشگر ممکنه فردی باشه که به خاطر شرایط اجتماعی و شخصی، اصلا دسترسی نداره به رابطه جنسی. بعد به این فرد باید گفته بشه این کار گناهه و خلاف دستورات دینیه. فرض کنید این چه کاری با اون شخص میکنه؟ تشخیص گناه یا نبودن گناه خودارضایی رو باید به متخصصین دینی واگذار کرد.
 • تاثیر خودارضایی بر مغز چیه؟

 • در بسیاری از موارد گفته میشه خود ارضایی روی حافظه شما تأثیر منفی میذاره. شما رو فراموشکار میکنه. تمرکز شما رو پایین میاره. جالبه که در بسیاری موارد گزارش میشه فرد با انجام این کار تمرکز بالاتری بدست میاره. و به یاد آوردن آموخته‌ها براش راحت‌تر میشه. تشخیص اینکه چه تأثیراتی بر روی مغز گذاشته میشه، بر عهده‌ی پزشکان متخصص و بعد از تحقیقات علمی باشه. ولی به اختصار میتونم بگم که خود خودارضایی تأثیر بزرگی نمیذاره. مگر اینکه شما به شیوه نا سالمی و همراه با معنا دادن‌های اشتباهی اون رو انجام بدید. عده‌ای هم از شرطی شدن و خود ارضایی صحبت می کنند. گفته‌ی اونها به جا و درسته. ولی آیا باقی رفتارهای ما شرطی سازی نشدند؟ اگر کمی در روانشناسی مطالعه کنید، می‌بینید که افراد بزرگی در این حوزه به عملکرد لذت و درد و شرطی‌سازی رفتار‌ها اشاره داشتند. پس نمیشه به تنهایی روی این مورد برای رد یا تایید جق زدن، متمرکز شد.
 • جلق چیست؟ جلق زدن یا جق زدن چه معنی ای داره؟

 • در هر زبانی، یه سری کلمات به صورت رسمی استفاده میشن و گروهی دیگه به صورت عامیانه و پنهانی. برای خودارضایی در جمع‌های خودمونی و دور از عموم، جق زدن استفاده میشه. عده‌ای هم جلق زدن میگن. همچنین نوشته اند: این لفظ در عربی بمعنی «سر تراشیدن» و «سنگ پراندن با مَنجَنیق» است و در فارسی بطور مَجاز و تشبیه به «سر تراشیدن» و «استمناء» استعمال شده، چراکه در سر تراشیدن هم سر را باید تَر کرد و مالید تا مو بخیسد. (فرهنگ نظام ). (منبع: لغتنامۀ دهخدا)

مطلب در ویرگول

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای بهبود تجربه شما از بلاگ، از کوکی‌های شما با رعایت حریم شخصی استفاده هوش مصنوعی میشه. لطفا پذیرفتن رو انتخاب کنید. پذیرفتن اطلاع بیشتر