آیا خودارضایی عوارض دارد؟ یکبار برای همیشه آگاه شوید

143

خودارضایی یک فعالیت جنسی سالم است که چند اثر جانبی دارد. بسیاری از ادعاهای عجیب و غریب در مورد استمنا، مانند کور شدن، ناتوانی جنسی، مشکلات مربوط به نعوظ  و بیشتر این ادعاها واقعیت ندارند.

خودارضایی فرآیندی است که  که یک فرد اندام‌های جنسی خود را برای لذت جنسی تحریک می‌کند. که این عمل، ممکن است منجر به ارگاسم شود.

Masturbation در میان مردان و زنان در همه سنین رایج است و در رشد جنسی سالم نقش ایفا می‌کند.

تحقیقات(لینک تحقیق انگلیسی) نشان داده‌است که بین نوجوانان ۱۴ تا ۱۷ سال در آمریکا، حدود ۷۴ درصد از مردان و ۴۸ درصد زنان خودارضایی می‌کنند.

در میان بزرگسالان مسن‌تر، تقریبا ۶۳ درصد مردان و ۳۲ درصد زنان بین ۵۷ تا ۶۴ سال سن، خودارضایی می‌کنند.

مردم به دلایل زیادی استمنا می‌کنند. این شامل لذت بردن، سرگرمی، و رهایی تنش‌های عصبی است. برخی افراد با یکدیگر تنها هستند در حالی که برخی دیگر با یک شریک زندگی می‌کنند.

این مقاله به تاثیرات جانبی بالقوه استمنا و انواع واقعیات از داستان تا افسانه‌ها اشاره می‌کند. همچنین برخی از فواید سلامتی استمنا را مشخص می‌کند.

افسانه‌ها درباره عوارض استمنا

افسانه‌های زیادی در مورد استمنا وجود دارد. اگر چه بسیاری از این موارد در چندین بار بی ارزش شده‌اند اما به نظر می‌رسد بارها و بارها دوباره در میان مردم دوباره رواج می‌یابند.

اغلب ادعاها در مورد استمنا توسط علم پشتیبانی نمی‌شوند. اغلب هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد خودارضایی مسبب این اثرات زیان آور می‌شود. خودارضایی این عوارض را بروز نمی‌دهد:

⚠ کوری

⚠ پر مو شدن کف دستان

⚠ ناتوانی جنسی در زندگی زناشویی

⚠ اختلال نعوظ

⚠ انقباض آلت تناسلی مرد

⚠ انحنای آلت تناسلی مرد

⚠ کاهش تعداد اسپرم

⚠ ناباروری

⚠ بیماری روانی

⚠ ضعف جسمی

 

بعضی از زوجین نگران این هستند که اگر یکی از آنها خودارضایی کند، رابطه آنها رضایت بخش نخواهد بود. این نیز یک افسانه است.

بسیاری از  زنان و مردان وقتی در یک رابطه عاطفی هستند یا ازدواج می‌کنند، همچنان به تنهایی خودارضایی را ادامه می‌دهند و بسیاری آن‌ها آن را بخش لذت بخشی از زندگی جنسی خود می‌دانند.

در یک مطالعه(لینک مقاله انگلیسی) مشخص شد زنانی که خودارضایی می کنند در مقایسه با زنانی که خودارضایی نمی کنند ازدواجهای شادتری دارند.

برخی عوارض/فواید جانبی خودارضایی

استمناء بی ضرر است. برخی افراد ممکن است در صورت خشن بودن، دچار سایش بیش از حد و یا حساس شدن پوست شوند. اما این حالت معمولاً طی چند روز بهبود می یابد.

اگر مردان  در مدت زمان کوتاهی با فواصل کم، خودارضایی کنند، ممکن است دچار تورم جزئی آلت تناسلی یا  Edema شوند. این تورم معمولاً طی چند روز از بین می رود.

سایر عوارض جانبی احتمالی عبارتند از:

احساس گناه در خودارضایی

برخی از افراد نگران این هستند که خودارضایی با اعتقادات مذهبی ، معنوی یا فرهنگی آنها مغایرت داشته باشد. آنها ممکن است احساس گناه را تجربه کنند. با این حال ، خودارضایی غیراخلاقی یا غلط نیست و لذت آن، خود شرم آور نیست.

بحث در مورد احساس گناه با یک دوست ، متخصص مراقبت های بهداشتی یا درمانی که در زمینه سلامت جنسی تخصص دارد ممکن است به فرد کمک کند تا احساس گناه یا شرم را که با خودارضایی در ارتباط است، دور کند.

کاهش و افزایش حساسیت جنسی در خودارضایی

اگر مردان یک روش استمناء پرخاشگرانه داشته باشند که آلت جنسی خود را محکم بگیرند، می توانند کمبود حساسیت در آلت خود را تجربه کنند. آنها می تواند با تغییر تکنیک این مسئله را به مرور زمان برطرف کنند.

تحریک پیشرفته مانند استفاده از ویبراتور ممکن است برانگیختگی و عملکرد کلی جنسی در مردان و زنان را افزایش دهد.

زنانی که از ویبراتور استفاده می کنند، عملکرد جنسی و سطح ترشحات واژنی بهبود یافته‌تری دارند. همچنین مردان نیز در نعوظ عملکرد بهتری خواهند داشت.

کاهش سرطان پروستات از فواید خودارضایی است؟

محققان درباره این که آیا استمناء خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می دهد، مطمئن نیستند. لذا محققان قبل از رسیدن به نتیجه گیری قطعی باید مطالعات بیشتری انجام دهند.

یک مطالعه(لینک مقاله انگلیسی) در سال ۲۰۰۳ نشان داد كه مردانی كه بیش از ۵ بار در هفته در ۲۰ سالگی masturbate می كنند، یک سوم احتمال ابتلا به سرطان پروستات تهاجمی را نسبت به افرادی كه كمتر استمنا می كنند، دارند.

محققان حدس می زنند كه این خطر به این دلیل كاهش می‌یابد زیرا انزال مكرر ممكن است از ایجاد عوامل ایجاد كننده سرطان در غده پروستات جلوگیری كند.

ارتباط مشابهی بین انزال مکرر و خطر کمتر سرطان پروستات در یک مطالعه(لینک مقاله انگلیسی)  در سال ۲۰۱۶ کشف شد. محققان دریافتند كه مردانی كه ۲۱ بار در ماه خودارضایی می كنند، خطر ابتلا به سرطان پروستات در آنها كاهش یافته است.

در مقابل ، یک مطالعه در سال ۲۰۰۸(لینک مقاله انگلیسی) نشان داد كه فعالیتهای مكرر جنسی در طی ۲۰ و ۳۰ سالگی مرد خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد. به ویژه اگر مرتباً خودارضایی كند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
مشترک خبرنامه ما شوید
مشترک خبرنامه ما شوید
بهترین مطالب را داغ داغ در ایمیل خود دریافت کنید.
هر زمان که بخواهید، می توانید از دریافت ایمیل انصراف دهید.
نظرات