خشم‌نامه چیه؟ خشم نهفته با تو چکار می‌کنه؟ چرا باید خشم‌ات رو درست تخلیه کنی؟

طی جلساتی که با خانوم قدس داشتیم، به خشم‌نامه رسیدیم. این اسم رو خودم براش انتخاب کردم.

خشم‌نامه چیه؟

خشم‌نامه یک نامه‌ی خصوصیه که شما می‌نویسید و هیجانات خودتون رو به عاملی که اون هیجانات رو باعث شده، بروز میدید.

مثلا اگه پدر شما باعث خشم‌تون شده، بلافاصله، خشم‌نامه‌ای می‌نویسید و بدون هیچ سانسوری خشم‌تون رو در خشم‌نامه به اون بروز می‌دید.

خشم‌نامه چه ویژگی‌هایی داره؟

  • خشم‌نامه کاملا خصوصیه
  • بدون اجازه‌ی شما نباید توسط کسی خونده بشه
  • باید موقع نوشتن کاملاً احساس امنیت داشته باشید. اصلا نباید نگران این باشید که کسی اونو هر زمانی بتونه بخونه.
  • خود سانسوری نباید بکنید.
  • هرجور که دلتون میخواد میتونید بنویسید. صحبت کنید.
  • می‌تونید با یک شخص دومی هم صحبت بشید. مثلا برای شخصی مجازی صحبت کنید. مثلا از خودتون ماجرا رو بپرسید. یا برای خودتون تعریف کنید. یا مثلا خشم‌نامه رو یک شخص و شخصیت در نظر بگیرید. مشابه افرادی که دفتر خاطرات رو شخصیت در نظر میگیرند و براش وقایع زندگیشون رو تعریف می‌کنند.

چرا باید خشم‌نامه بنویسیم؟

چون خشمی که در طول روز تجربه می‌کنیم، حالمون رو خراب می‌کنه. اغلب نمی‌تونیم به شکل درستی اون رو تخلیه کنیم. یا باهاش مواجه بشیم. بهترین کار اینه اون خشم رو از یکم بالاتر بهش نگاه کنیم.

به فکر کردن به افکار، میگن تفکر کردن.

به خشم‌تون باید تفکر کنید.

وقتی خشمگین میشید، انگار کله‌تون داغ می‌کنه و دیگه نمی‌فهمید چی میشه. پس بهتره که افکار رو بیرون بکشید و یکم از فاصله‌ی دورتر بهشون نگاه کنید.

خشم‌نامه دقیقا همین کار رو انجام میده.

علاوه بر تفکر، خشم‌نامه باعث میشه خشمی که هر عاملی ایجاد کرده، روی خودش تخلیه بشه.

در نتیجه، وقتی پدرت، تو رو عصبی کرده، خشمت رو روی خودش خالی می‌کنی. و روی خودت یا شخص دیگری یا حتی خودِ حقیقیش خالی نمی‌کنی. اینطوری حجم بسیار زیادی از فشار‌های روزانه‌ای که تجربه می‌کنی کم میشه.


در خبرنامه‌ی تلگرامی من عضو بشید تا باحال‌ترین نوشته‌هام در موبایل شما براتون ارسال بشه… عضویت تنها با کلیک روی این لینک

اسپانسر این مطلب:

کاویمو – میزبان حرفه‌ای ویدیو‌های شما

ویژگی های کاویمو

قانع نشدید، خودتون رایگان امتحان کنید!

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

به نوشتن خیلی علاقه‌دارم. بهم آرامش میده. مثل موسیقی و فیلم و سریال. از وقتی یادمه راحت می‌‍‌نوشتم. برام سخت نبود چیزی که تو فکرم میگذره رو با کلمات بیان کنم. تلاشم اینه خودسانسوری نکنم تا جایی که بدبخت نشم! ساده و شفاف بنویسم. هرجا نیاز باشه دستوری می‌نویسم و هرجا بخوام، شکسته و عامیانه. برای این دوگانه نوشتن هم، دلایل خودم رو دارم. گاهی عامیانه نوشتن، خیلی بهتر احساسات رو منتقل می‌کنه. گاهی رعایت دستور نگارش فارسی و دوری از شکسته‌نویسی، باعث میشه جدی بودنِ مطلب مشخص باشه. انتخاب خودم، اگه مجبور نباشم، عامیانه و شکسته نوشتـنه. ولی به اجبار در دستوری نوشتن هم، مهارت دارم.

۱ comments On خشم‌نامه چیه؟ خشم نهفته با تو چکار می‌کنه؟ چرا باید خشم‌ات رو درست تخلیه کنی؟

  • به نظر من این روش شاید در کوتاه مدت پاسخ بدهد، اما به مرور ممکن است برخی‌ها به این نتیجه برسند که همان‌طور که می‌توانند صریح و بی‌پرده بر شخصیت‌های مجازی‌ای که از اطرافیان خود ساخته‌اند داد و بیداد کنند، سر خود واقعی این افراد هم می‌توانند خشم‌شان را خالی کنند. شاید بهتر باشد که به خودمان بقبولانیم که خشمگین شدن خصوصیت انسان‌هایی است که کنترل کاملی روی ذهن و افکار خود ندارند. باید به خودمان تلقین کنیم که انسان عاقل خشمگین نمی‌شود، بلکه می‌کوشد با هوش و ذکاوتش مشکلاتی که ممکن است او را خشمگین کنند را یا حذف کند یا حل کند.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer