پرسش و پاسخ‌های فصل اول روانشناسی رشد لورا برک

پرسش و پاسخ‌های فصل اول روانشناسی رشد لورا برک

پرسش‌ و پاسخ‌های زیر از این منبع تهیه شده‌اند:

کتاب روانشناسی رشد لورا برک ترجمه یحیی سیدمحمدی – از لقاح تا کودکی – جلد اول – ویراست ششم(2014) –  نشر ارسباران – چاپ سی و پنجم(پاییز 1396)

رشد انسان به عنوان حوزه‌ای علمی، کاربردی و میان‌رشته‌ای

 

  1. رشد انسان میان‌رشته‌ای است. رشته‌هایی که رشد انسان را بررسی می‌کنند، ذکر کنید. روانشناسی – جامعه شناسی – انسان‌شناسی – زیست‌شناسی – علوم اعصاب. همچنین با همراهی متخصصانی از آموزش و پرورش – مطالعات خانواده – پزشکی – سلامت عمومی – خدمات اجتماعی.
  2. علم رشد به صورت حدودی، از چه قرن‌هایی آغاز شد؟ از قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم.
  3. نظریه چیست؟ مثال بزنید. مجموعه‌ای از نظرات منظم و منسجم است که رفتار را توصیف می‌کند. مثلا نظریه‌ی دلبستگی کودک — مراقبت‌کننده ، یک نظریه است چون: رفتار‌های کودکان 6 تا 8 ماهه را توصیف می‌کند. و توضیح می‌دهد که چرا کودکان میل به محبت و برقراری ارتباط با یک مراقبت‌کننده را دارند.
  4. نظریه‌ها به دو دلیل ابزار مهمی هستند. توضیح دهید. اول اینکه آنها چهارچوب تعیین می‌کنند و مشاهدات ما را هدایت می‌کنند.دوم اینکه به کمک نظریه‌ها، ما می‌توانیم برای اقدام عملی، مبنای دقیقی داشته باشیم. که برای مواجهه با یک کودک 6 ماهه براساس نظریه‌ی دلبستگی کودک — مراقبت‌کننده، همانند یک دفترچه‌ی راهنماست.
  5. نظریه‌ها از یک نظر با عقیده معمولی متفاوت هستند؛ توضیح دهید. نظریه نیاز به تایید علمی دارد. یعنی با روش‌های علمی که جامعه علمی درباره آن‌ها به توافق رسیده است، نظریه‌ها آزمایش شوند. همچنین نظریه‌ها با گذشت زمان می‌توانند با دوام  یا  تکرارپذیر  شوند.
  6. چرا مطالعه رشد هیچ واقعیت نهایی را تامین نمی‌کند؟ چون پژوهشگران همیشه با هم توافق نظر ندارند. همچنین انسان‌ها موجودات پیچیده‌ای هستند و تغییر می‌کنند. در واقع نظریه‌ی واحدی نیست که تمام جنبه‌ها و تغییرات را توضیح داده باشد.
  7. نظریه‌های اصلی رشد انسان را نام ببرید. آیا دوره رشد پیوسته است یا ناپیوسته؟ / آیا یک دوره رشد تمام افراد را مشخص می‌کند یا چند  دوره احتمالی وجود دارد؟ / عوامل ژنتیکی و محیطی – طبیعت و تربیت – چه نقشی در رشد دارند؟

 

این مطلب روز به روز و هفته به هفته در حال تکمیل شدن است.

[تعداد: 3    میانگین: 2.7/5]

به نوشتن خیلی علاقه‌دارم. بهم آرامش میده. مثل موسیقی و فیلم و سریال. از وقتی یادمه راحت می‌‍‌نوشتم. برام سخت نبود چیزی که تو فکرم میگذره رو با کلمات بیان کنم. تلاشم اینه خودسانسوری نکنم تا جایی که بدبخت نشم! ساده و شفاف بنویسم. هرجا نیاز باشه دستوری می‌نویسم و هرجا بخوام، شکسته و عامیانه. برای این دوگانه نوشتن هم، دلایل خودم رو دارم. گاهی عامیانه نوشتن، خیلی بهتر احساسات رو منتقل می‌کنه. گاهی رعایت دستور نگارش فارسی و دوری از شکسته‌نویسی، باعث میشه جدی بودنِ مطلب مشخص باشه. انتخاب خودم، اگه مجبور نباشم، عامیانه و شکسته نوشتـنه. ولی به اجبار در دستوری نوشتن هم، مهارت دارم.

۲ comments On پرسش و پاسخ‌های فصل اول روانشناسی رشد لورا برک

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer